Dopasujemy strefy czasowe

Omówienie najczęściej spotykanych grup taryfowych C1x Firmy o mocy umownej do 40 kW najczęściej mają do wyboru trzy taryfy: jedną jednostrefową (C11) i dwie dwustrefowe (C12a i C12b). Główna różnica między wymienionymi grupami taryfowymi polega na zróżnicowaniu ceny kilowatogodziny energii w zależności od pory dnia, w której następuje pobór energii. W przypadku taryfy C11 jest tylko jedna strefa czasowa z ustaloną jedną ceną energii – za 1 kWh energii - jedna stawka niezależnie od pory dnia.
Taryfy dwustrefowe z grupy C charakteryzują się rozróżnieniem dwóch stref czasowych, w szczycie i poza szczytem, w których obowiązują różne ceny energii. Z zasady, cena 1 kWh w szczycie jest wyższa od ceny w taryfie C11, cena poza szczytem jest niższa. Przyjmuje się, że aby taryfa dwustrefowa była opłacalna, zużycie w szczycie nie może przekraczać 35%.

Czym różnią się taryfy C12a i C12b? Po pierwsze, długością i godzinami obowiązywania okresu szczytowego. W przypadku taryf C12b obowiązuje, podział na strefę nocną i dzienną, przy czym strefa nocna (tańsza) obejmuje godziny 22.00-6.00 i dodatkowo dwie godziny wczesnym popołudniem – łącznie więc na okres poza szczytem przypada 10 godzin w ciągu doby.
W przypadku taryfy C12a długość okresu poza szczytowego zależy od sezonu. W lecie mamy do dyspozycji 20 godzin tańszej energii. W zimie okres poza szczytowy trwa 17 godzin. Uproszczoną strukturę opłat za energię elektryczną przedstawia poniższy rysunek:
Opłata za sprzedaż składa się z 2 elementów: • ilości zużytej energii (w kWh) pomnożonej przez cenę (zł/kWh) • opłaty handlowej (stała opłata miesięczna) Opłata za dystrybucję składa się z wielu elementów i jest zależna od wielkości mocy zamówionej oraz miesięcznego zużycia energii przez klienta. Stawki opłat dystrybucyjnych są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki – Dystrybutor (O S D) nie może narzucać ich dowolnie.
Faktury za energię elektryczną – jak czytać Typy faktur na rynku polskim: • faktura kompleksowa • faktura sprzedażowa • faktura dystrybucyjna Na terenie Polski funkcjonuje kilkadziesiąt wzorów graficznych faktur. Megawatogodzina (symbol: Mwh) – jednostka energii. 1 Mwh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenia
Kluczowe informacje jakie należy wyczytać z faktury to: • Taryfa klienta (od niej zależy jaką ofertę możemy przedstawić) • Obecna cena za jednostkę przesłanej energii czynnej • Okres rozliczenia (czy miesięczny, czy dłuższy) – pozwoli nam oszacować zużycie energii przez klienta • Analiza kosztów dystrybucji

 Znaczenie poszczególnych pozycji na fakturach CENA ZA POBRANĄ ENERGIĘ CZYNNĄ Opłata naliczana przez sprzedawcę energii. Cena pobranej energii, wyrażona w złotych za jedną kilowatogodzinę. OPŁATA HANDLOWA Opłata naliczana przez sprzedawcę energii. Stawka opłaty abonamentowej wynika z kosztów ponoszonych przez sprzedawców związanych z prowadzeniem handlowej obsługi odbiorców, a w szczególności z wystawianiem faktur i ich dostarczaniem klientom. SKŁADNIK STAŁY STAWKI SIECIOWEJ Jeden ze składników opłat za dystrybucję energii. Jest to koszt eksploatacji i rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Obliczany jest na jednostkę mocy umownej, a w przypadku gospodarstw domowych w odniesieniu do układu pomiarowo - rozliczeniowego (jest niższy dla układu jednofazowego i wyższy dla układu trójfazowego, tzw. siły). Pobierany jako opłata miesięczna, np. 1,25 zł/miesiąc.
SKŁADNIK ZMIENNY STAWKI SIECIOWEJ Jeden ze składników opłat za dystrybucję energii. Zawiera uzasadnione koszty zakupu energii przez dystrybutora koniecznej do pokrycia różnic bilansowych (m.in. strat w sieci) oraz kosztów związanych z transportem energii sieciami innych poziomów napięć i sieciami należącymi do innych operatorów (dystrybutorów i operatora systemu przesyłowego) oraz przedsiębiorstw energetycznych. SKŁADNIK JAKOŚCIOWY STAWKI OPŁATY SYSTEMOWEJ Jeden ze składników opłat za dystrybucję energii. Wynika z kosztów utrzymania systemowych standardów jakości i niezawodności bieżących dostaw energii elektrycznej, wraz z planowanymi do zakupu przez operatora systemu przesyłowego niezbędnymi rezerwami mocy i usług systemowych oraz niezbędnych ilości energii elektrycznej wytwarzanej w celu zapewnienia odpowiedniej jakości dostaw tej energii. STAWKA OPŁATY PRZEJŚCIOWEJ Jeden ze składników opłat za dystrybucję energii. Od dnia 1 kwietnia 2008 r. wprowadzono w rozliczeniach stawki opłaty przejściowej. Stanowi ona ”wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego”.

OPŁATA ABONAMENTOWA Jest to opłata pobierana przez dystrybutora za obsługę związaną z odczytywaniem wskazań układów pomiarowo - rozliczeniowych (liczników) i ich kontrolą. Często wysokość opłaty abonamentowej uzależniona jest od cyklu rozliczeniowego, im częściej dokonywany jest odczyt licznika, tym wyższa opłata abonamentowa. Opłata abonamentowa pobierana jest w pełnej wysokości za każdy miesiąc niezależnie od tego, w którym dniu miesiąca nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie umowy.
Zmiana sprzedawcy Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie oznacza konieczności fizycznego przyłączenia instalacji odbiorcy do sieci elektroenergetycznej innego podmiotu. Odbiorca po dokonanej zmianie sprzedawcy nadal będzie przyłączony w sposób dotychczasowy do sieci lokalnego OSD i regulował na jego rzecz opłaty za usługę dystrybucji ustalane na podstawie zatwierdzanych przez URE stawek taryfowych, jedynie cena energii elektrycznej wynikała będzie z umowy zawartej z wybranym sprzedawcą Proces zmiany sprzedawcy Podstawą realizacji sprzedaży energii elektrycznej na obszarze terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez Axpo Polska sp. z o.o. są zawarte Generalne Umowy Dystrybucyjne z Operatorami Systemów Dystrybucyjnych. Opisują one kompleksowo zasady współpracy między Sprzedawcą a OSD oraz warunki, jakie powinien spełnić Sprzedawca, aby sprzedawać energię elektryczną Odbiorcom z obszaru działania konkretnego OSD. Układ pomiarowo – rozliczeniowy klienta, który chce skorzystać z prawa zmiany sprzedawcy, musi spełniać na dzień zawarcia umowy o świadczenie usług dystrybucji, wymagania dla układów pomiarowo-rozliczeniowych, określone w części ogólnej IRiESD OSD. W przypadku stwierdzenia konieczności dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych u klienta do wymagań technicznych określonych w IRiESD OSD, układy te muszą zostać dostosowane i koszty ponosi: klient, w przypadku, gdy jest on właścicielem układu pomiarowego (II lub III grupa przyłączeniowa, grupy taryfowe A i B); OSD, jeżeli Odbiorca jest zakwalifikowany do IV lub V grupy przyłączeniowej (grupy taryfowe C i G).
Klient nie może zawierać umów sprzedaży energii elektrycznej dla jednego PPE na ten sam okres z więcej niż jednym sprzedawcą. W przypadku więcej niż jednego PPE dopuszcza się zawarcie przez Klienta oddzielnych umów sprzedaży energii elektrycznej dla każdego PPE, pod warunkiem zawarcia dla każdego z nich oddzielnej umowy dystrybucyjnej.
Rys. Etapy Procesu Zmiany Sprzedawcy Umowy oraz Peł- nomocnictwa Axpo na podstawie pełnomocnictwa umowę dystrybucyjną na pomiarowego (w przypadku Taryfy B)


Komentarze